На сайте nachodki.ru можно купить фонари

Про старостинські округи в Роздільнянській міській об’єднаній територіальній громаді

   Скільки має бути в об’єднаній територіальній громаді старостинських округів, хто, коли та у який спосіб їх утворює, а також що собою являє старостинський округ — про все це надає відповіді та роз`яснення чинний Роздільнянський міський голова, кандидат на посаду голови Роздільнянської міської об’єднаної територіальної громади Валерій ШОВКАЛЮК.

Старостинський округ — що це таке

— Валерій Олександрович, часто доводиться зараз чути такий термін — «старостинський округ». Що це таке?

— Так, дійсно, ще в лютому 2017 року в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР з’явився новий термін — «старостинський округ». Тобто, наша новостворена Роздільнянська міська об’єднана територіальна громада, в свою чергу, буде ділитись ось на ці самі старостинські округи, які будуть частиною території нашої ОТГ.

У старостинський округ буде входити кілька населених пунктів. Щоб було більше зрозуміло, поясню наступним чином. Це буде чимось нагадувати сільські ради, до яких ми звикли. Тільки тепер буде не сільський голова, а староста у кожному старостинському окрузі. Саме посада старости введена з метою забезпечення представництва інтересів жителів такого населеного пункту (населених пунктів) в керівництві ОТГ.

Разом з тим, закон чіткої відповіді не дає на запитання: скільки повинно бути старостинських округів в ОТГ? Є лише припис Закону №280/97-ВР, який визначив, що утворення старостинських округів належить до питань, які вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради об’єднаної територіальної громади, утвореної відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад».

Тож виходячи з цього, відповідаючи на ваше запитання, можна зробити цілком логічний та законний наступний висновок: рішення про кількість старостинських округів у Роздільнянській міській об’єднаній територіальній громаді ми, новообрані депутати ОТГ, будемо приймати на пленарних засіданнях Роздільнянської міської об’єднаної територіальної громади.

— І все ж, скільки тоді, на ваш погляд, має бути старостинських округів в Роздільнянській міській об’єднаній територіальній громаді?

— Варто знати, що для формування радою ОТГ старостинських округів чинне законодавство не передбачає використання якихось спеціальних формул, методик чи нормативів.

   Виходячи з цього, рада Роздільнянської міської об’єднаної територіальної громади, утворюючи старостинські округи, матиме право:

    визначати кількість старостинських округів, керуючись не нормами чинного законодавства, а на власний розсуд;
    переносити населені пункти з одного старостинського округу в інший, забезпечуючи при цьому більш-менш рівномірний розподіл кількості жителів у кожному із таких округів.

   Тож у своїй роботі ми будемо виходити передусім з того, що це повинно бути зручно для людей, та слугувати для них. І якщо наші люди звикли сьогодні до усталених меж сільських рад, то ми будемо максимально цього дотримуватись. Отже, я пропоную створити у Роздільнянській міській об’єднаній територіальній громаді 10 старостинських округів з центрами в таких селах: Бецилове, Буцинівка, Виноградар, Єреміївка, Калантаївка (Кіровська сільська рада), Кам`янка, Кошари, Новоукраїнка, Понятівка та Старостине.

Староста на селі

— Тож виходить так, що староста, як в давні добрі часи, буде досить вагомою фігурою з управлінськими функціями?

— Так, але скажу вам більше того: окрім прав, у старости буде чимало неписаних в законі обов`язків. Адже ситуації у людей бувають різні: хтось несподівано захворів, у когось зламалась машина чи зникло світло, треба доїхати в район, передати передачу дітям-студентам в місто та багато-багато іншого. Що в таких випадках зазвичай роблять люди? Так, правильно — йдуть по допомогу до сільського голови, ну, а тепер, вже до старости. І часто-густо це може статись й серед ночі. Тому старосту людям потрібно обирати з усією відповідальністю, та, звичайно, з повагою.

— Хто та у який спосіб має право утворювати старостинські округи?

— Правом утворення наших старостинських округів буде наділена виключно наша Роздільнянська міська об’єднана територіальна громада. Будь-хто інший, чи голова ОТГ, чи виконком, не уповноважені утворювати старостинські округи. Однак голова ОТГ і члени виконкому відповідно до регламенту ради та виконкому, мають право вносити до порядку денного відповідне питання на сесію, що стосуються старостинських округів. Це може бути, наприклад, питання про:

    збільшення їх кількості, шляхом поділу деяких старостинських округів;
    зменшення їх кількості, шляхом об’єднання деяких старостинських округів;
    перенесення населених пунктів з одного старостинського округу до іншого без збільшення чи зменшення кількості самих округів.

   Про утворення старостинських округів радою ОТГ на пленарному засіданні приймається відповідне рішення простою більшістю голосів.

   Тому, потрібно усім усвідомити, що ОТГ, старостинські округи — це живий організм, який сам буде нам підказувати, що йому треба для забезпечення його оптимальної життєдіяльності.

— Що обов’язково має бути відображено в рішенні ради ОТГ про утворення старостинських округів?

— Законодавство України не пред’являє спеціальних вимог до рішення ради ОТГ про утворення старостинських округів. Зазвичай, рішення про утворення старостинських округів містять таку інформацію:

    найменування старостинських округів та їх центрів;
    перелік населених пунктів, що входять до складу кожного старостинського округу;
    адреси адміністративних будівель, де знаходяться робочі місця старост;
    виконувачі обов’язків старост (прізвища, імена та по батькові) та найменування старостинських округів, на які поширюватимуться повноваження відповідних в.о. старост.

   Трапляється так, що ради ОТГ одним рішенням разом із наведеними вище діями також й затверджують Положення про старосту та призначають дату проведення перших виборів старост.
Коли будуть створюватись старостинські округи

— Коли саме мають бути утворені старостинські округи в Роздільнянській міській об’єднаній територіальній громаді?

— Оскільки в нашому випадку ОТГ тільки-но створюється, то старостинські округи мають утворюватися після об’єднання територіальної громади, тобто по завершенню виборів, що відбудуться
25 жовтня 2020 року. Як правило, це робиться на першому пленарному засіданні новообраної ради ОТГ, адже не можна буде дозволити собі марнувати час.

   І в цьому випадку слід розуміти, що після завершення виборів вже через два місяці настане новий рік. А разом з цим нам потрібно буде увійти в нього вже з новим бюджетом новоствореної ОТГ. Без бюджету, який буде для нас основою роботи, ми нічого, не те, що не зможемо, а просто не будемо мати права щось робити. Тож діяти та працювати почнемо відразу, а відпочивати — будемо вже згодом.

— Скільки старост мають здійснювати свої повноваження в одному старостинському окрузі?

— Хороше запитання, відповідь на нього дуже проста — один. І зробити такий висновок нам дає право закон. Можливо, складеться так, що старостинський округ буде охоплювати чималу територію. І староста сам просто фізично не буде встигати за всім. Тоді, як варіант, йому потрібен буде помічник. Це передбачатиме введення ще однієї штатної одиниці. Для цього і потрібно буде щонайшвидше приступити до роботи, винести усі найболючіші запитання на обговорення на сесію Роздільнянської міської об’єднаної територіальної громади, та приймати відповідні зважені, обґрунтовані рішення. Від цих рішень буде залежати якість життя наших односельців, містян, мешканців усієї ОТГ.

— Чи може рада ОТГ змінювати кількість старостинських округів чи їх межі після проведення перших або чергових виборів старост до наступних виборів старост?

— З одного боку, чинне законодавство безпосередньо не забороняє це робити. З іншого ж, на мій погляд, зміна кількості старостинських округів чи їх меж після того, як обрані старости почали здійснювати свої повноваження, буде суперечити логіці та здоровому глузду відносин старост із виборцями.

   Ви знаєте, наша країна і так постійно живе в стані якихось постійних виборів: то чергових, то позачергових. І якщо ми собі дозволимо ще на місцевому рівні займатись не щоденною роботою, а черговими експериментами, без усяких на те підстав та обґрунтувань, то, скажіть тоді, будь ласка: «А коли ж тоді жити по-людськи?»

   Тому, якщо ти вирішив йти на вибори — бери на себе усю повноту відповідальності, йди вперед, і людей за собою веди. На мою думку, кількість старостинських округів чи їх межі можуть змінюватися лише перед виборами старост за умови, що новообраний староста чітко знає свої права, обов’язки та можливості.

— Скільки населених пунктів має входити до складу старостинського округу?

— Це питання нормативно не врегульовано. Із законодавчого визначення старостинського округу, яке наведено в Законі №280/97-В випливає, що це може бути як один населений пункт, так і декілька (крім адміністративного центру ОТГ).

   Вважаю, що при формуванні старостинських округів, передусім, до уваги повинна братися кількість мешканців. Такий підхід має забезпечувати як приблизно однакову кількість жителів в округах, так і оптимальне навантаження на старост, виходячи з того, скільки жителів староста може об’єктивно обслуговувати.

Своє бачення щодо кількості старостинських округів, їхніх центрів та кількості населених пунктів, я вже висловив вище. Повторюсь лише: вважаю, що оптимальна кількість старостинських округів у складі Роздільнянської міської об’єднаної територіальної громади, має складати 10 округів. Сподіваюсь, що для людей це буде зручно, і вони підтримають мою ініціативу.

Владислав ОЗАРІНСЬКИЙ  dumka.odessa.ua

© 2007 - 2020 ROZDILNA INFO. Всі права захищені.
При використанні матеріалів сайту rozdilna.info посилання (для інтернет видань - гіперпосилання) обов'язкове.
Відповідальність за достовірність фактів, цитат, імен та інших відомостей несе автор публікації, а рекламної інформації - рекламодавець
Адміністрація сайту "Роздільна ІНФО": e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.