Співробітники ДСНС України разом з лісниками проводять профілактичну роботу серед населення щодо недопущення пожеж у лісах

   За даними Українського Гідрометцентру, на території Одеської області і надалі зберегатиметься надзвичайна пожежна небезпека (5 класу), місцями висока (4 класу) та середня (3 класу).

   Тож, ймовірність виникнення пожеж у природних екосистемах у цей літній пожежонебезпечний період на території Роздільнянського району залишається високою.

   Але не так страшна спека для роздільнянських рятувальників, як зухвалі та навмисні дії паліїв, які щодня спалюють суху трава, чагарники та сміття, завдаючи шкоди навколишньому середовищу. Так, протягом 18-19 червня 2018 року рятувальники державної пожежної частини  №32 м. Роздільна здійснили 3 виїзди та ліквідували загорання сухої трави та чагарників на загальній площі 2,7 гектари.

   З метою запобігання пожеж у природних екосистемах  - 20 червня 2018 року співробітники Роздільнянського міськрайонного відділу ГУ ДСНС України в Одеській області  разом з працівниками роздільнянського лісництва ДП «Одеське лісове господарство» провели профілактичний захід.  

   Під час рейду майор служби цивільного захисту - Сергій Шморгал разом з працівниками лісового господарства нагадав пересічним роздільнянцям - правила пожежної безпеки під час відпочинку в природних екосистемах, розповів їм про наслідки пожеж в екосистемах та роздали їм листівки з нагадуванням правил пожежної безпеки під час відпочинку на природі.
Місце проведення рейду було вибрано співробітниками ДСНС України, не випадково. Адже, роздільнянський ліс є улюбленим місце відпочинку роздільнянців та мешканців Роздільнянського району. Площа  роздільнянського лісу складає 132 га. Лісом охоплено переважно балки, яри, малогумусні землі. Тут ростуть різноманітні дерева - акація, сосна, дуб, тополя, липа, кущі – бирючина, свидина, скумпія, шипшина.

   У день проведення профілактичного заходу відпочивальників у лісі виявилося  небагато. Але багато людей полюбляє відпочивати тут не тільки на травневі свята, але й влітку, особливо на вихідні дні. На под’їзді до лісового господарства встановлено попереджувальний  стенд – «В’їзд заборонено! Пожежонебезпечний період! Штраф - 1700 грн.». Однак, як розповідають працівники лісу, це не зупиняє деяких зухвалих відпочивальників, які на вихідні та святкові дні намагаються проїхати у ліс на власних автівках та мопедах. Також, працівники лісового господарства розповіли рятувальникам випадки, коли у вихідні або святкові дні веселі компанії відпочиваючих намагалися влаштовувати на сухій траві, а не у спеціально відведених для відпочинку місцях, пишні пікніки з шашликами і барбекю та алкоголем, незважаючи на їх заборону та штраф.
«Після таких горе-відпочивальників інколи намагаються залишити після себе купи сміття, але ми робимо їм зауваження, попереджаємо про штраф і лише тоді вони реагують. - На вихідні дні деякі компанії відпочиваючих намагаються смажити у лісі шашлики, але ми попереджаємо їх про заборону та штраф за розпалювання багаття у лісі, роздаємо їм попереджувальні листівки», - розповідає Ольга Неженська, майстер Роздільнянського лісництва ДП «Одеське лісове господарство».  
І хоча у роздільнянських лісників не вистачає працівників та техніки, але вони, як віддані своїй справі люди, вживають заходів, щоб попередити та не допустити пожеж у лісі.

   «Щоб не допустити розповсюдження вогню у лісі трактором з плугом ми навесні проорюємо навколо лісу та на території лісу мінералізовані (протипожежні) полоси. – Також, наші лісники постійно нагадують відпочивальникам і дітям у школах правила пожежної безпеки під час відпочинку на природі та про категоричну заборону розведення багаття у лісі», - розповідає далі Ольга Неженська, майстер Роздільнянського лісництво ДП «Одеське лісове господарство»

   Під час рейду співробітники ДСНС України розповіли перехожим людям, з яких причин  виникають пожежі у лісі та природних екосистемах району, а також розповіли їм, яких матеріальних збитків завдають державі та людям пожежі сухостою та лісу. Також, рятувальники провели з перехожими та з працівниками лісу протипожежний інструктаж, розповсюдили та роздали їм листівки з нагадуванням правил пожежної безпеки під час перебування  на відпочинку у лісі  та розповіли їм про алгоритм дій людей, які опинилася в осередку пожежі сухої трави, або у лісі.э

   Роздільнянським міськрайонним відділом ГУ ДСНС України в Одеській області постійно вживаються заходи щодо недопущення пожеж у природних екосистемах. Зокрема, співробітниками ДСНС України питання «Про заходи щодо забезпечення протипожежного захисту населених пунктів, природних екосистем та сільгоспугідь у весняно-літній пожежонебезпечний період 2018 року» виносилися на розгляд комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ та НС) Роздільнянської райдержадміністрації. Крім того, рятувальники надіслали інформаційні листи у сільські ради району.

   Однак, це не зупиняє деяких громадян, які свідомо ігнорують правила пожежної безпеки. Тому, інколи можна побачити, як у приватному секторі, деякі безвідповідальні господарі та садівники, щоб «привести в порядок» прилеглу територію, підпалюють не викошену траву, чагарники або сміття. А в умовах високої температури та відсутності дощів недбало кинутий сірник, недопалок або пустощі дітей з вогнем може стати причиною великої біди - полум'я з сухостою або сміття може перекинутися на зелені насадження: парки, лісопосадки і навіть на житлові будинки та господарські прибудови. Дим від сміттєзвалищ завдає шкоду здоров'ю людей та екології. Під час пожеж сухостою у вогні гинуть живі організми, знищується найцінніша складова чорнозему - гумус. На його повне відновлення в природних умовах потрібно мінімум 50 років. Палії залишають нащадкам мертву землю.

    Співробітники Роздільнянського міськрайонного відділу ГУ ДСНС України в Одеській області, укотре попереджають стихійних паліїв, що за підпал сухостою та стерні передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Згідно із статтею 77-1 «Самовільне випалювання рослинності та її залишків» Кодексу України про адміністративні правопорушення, за вищезгадані порушення передбачені штрафи від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів (170-340 гривен), а для посадовців сума штрафу збільшується від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів.

   А при деяких обтяжливих обставинах за підпал може бути порушена і кримінальна справа. Згідно статті 245 Кримінального кодексу України «Знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу» за порушення, якої передбачено штраф від 300 до 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк від 2 до 5 років. А при деяких обтяжливих обставинах за підпал, який спричинив загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, - караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.   

   «Як показує багаторічна практика, ліквідовувати загоряння сухої трави, стерні у полі, чи сміття або лісу рятувальникам завжди нелегко.  Із-за високої температури висохла рослинність з поривами вітру спалахує, як смолоскип і полум'я дуже швидко поширюється, і може у будь-який момент перекинутися на житлові та господарські будівлі.  Крім того, коли горить суха трава у балках, ярах або коли палає ліс, дістатися рятувальникам до місця пожежы непросто, оскільки відсутні під'їзні шляхи. Також, ускладнює ситуацію і відсутність поблизу джерел водопостачання - пожежних гідрантів та водойм. І кожного разу пожежним доводиться підвозити воду автоцистернами, прокладати рукавні лінії, на що йде дорогоцінний час. Укотре закликаю мешканців та гостей Роздільнянського району неухильно дотримуватися правил пожежної безпеки під час літнього пожежонебезпечного періоду! Будьте обачні, не кидайте недопалки та сірники у суху траву або поля. Не розпалюйте, багаття у місцях відпочинку, у лісах, парках та поблизу сміттєзвалищ. Не дозволяйте, дітям бавитися з вогнем, постійно роз'яснюйте їм правила пожежної безпеки. Не будьте байдужими, якщо побачили дим, тління або невеличкий вогонь! Загасити займання сухої трави на самому початку легко - необхідно, вилити відро води або присипати вогонь землею», -  звернувся до мешканців району Сергій Кузьменко, начальник Роздільнянського міськрайонного відділу ГУ ДСНС України в Одеській області.
Тож, роздільнянські рятувальники сподіваються, що найкращим результатом таких спільних профілактичних заходів буде відсутність пожеж у природних екосистемах Роздільнянського району.
                                                  

Сергій ШМОРГАЛ,
Роздільнянський міськрайонний відділ
ГУ ДСНС України в Одеській області


ВНИМАНИЕ!!! ПРАВИЛА РАЗМЕЩЕНИЯ КОММЕНТАРИЕВ!!!

Комментарии, не имеющие отношения к новости, под которой они размещаются, а также: грубые, оскорбительные, малограмотные, малозначащие комментарии, проявления ненависти удаляются.
Комментарии добавленные зарегистрированными пользователями публикуются автоматически.

Захисний код
Оновити