На сайте nachodki.ru можно купить фонари

Обережно блискавка!

   У цьому початок літа у деяких регіонах України видався багатим на грози, зливи та буревії. Часто ці метеорологічні явища супроводжуються сильними ударами блискавки. На щастя, у Роздільнянському районі не були зафіксовані випадки попадання блискавиці у людей, що призводило до сильних травм або до загибелі людей.

   Проте кожен має знати, як вберегтися у грозу від біди. Найнебезпечніше під час грози перебувати у сільській місцевості –  90%  усіх нещасних випадків виникає саме тут. Дуже часто об’єктами  удару блискавки стають предмети, що стоять окремо (дерево, будівля,  копиця сіна). Тому, перше правило: ніколи не ховайтеся від блискавки під самотніми деревами, високими металевими конструкціями. Пам’ятайте, що блискавка ніколи не вціляє в кущі – краще сховайтеся під ними. Також, небезпечними під час стихії є вода та береги водоймищ: не можна перебувати у воді під час грози, розбивати намет на відкритому березі водойми – краще обирати сухі рівнини, балки між пагорбами. Також, під час грози заборонено прихилятися до скель і стін, зупинятися на узліссі, біля водоймищ, ховатися під скельними виступами, бігати і метушитися, пересуватися щільною групою, перебувати біля багаття, не можна зберігати металеві предмети у наметі, використовувати електроприлади у будинку.

   Перебуваючи, під час грози на відкритому місці, варто присісти навпочіпки, ноги разом, голову схилити до колін – це найбезпечніше положення тіла. Не варто тримати при собі під час грози великі металеві предмети, наприклад, косу або пилку. Бажано загасити багаття, закрити засувку у печі: вогонь створює сильний тепловий потік, який притягає електричний заряд.
Якщо насувається гроза, а ви перебуваєте у приміщенні, необхідно позбутися протягів, закрити усі димоходи. Під час грози,  не ведіть телефонні розмови. Також,  не користуйтеся побутовими електроприладами, тримайтеся подалі від розеток, особливо вимикати телевізори, радіоприймачі.

   Кульова блискавка: як діяти?

   Якщо під час грози на стінах вашої кімнати спостерігаються жовтогарячі відсвіти і вам здається, наче за вікном розпалили багаття, не вірте цьому «здається». Потрібно негайно зачинити кватирку (якщо ще не пізно), бо до вас «у гості» проситься кульова блискавка. Це вогняна куля діаметром 10-35 см, вагою 5-7 г, яка переважно має жовтий колір і температуру від 100 до 1000 градусів. Кульова блискавка дуже любить проникати у будинки. Предмети й перешкоди на шляху її анітрохи не лякають. Вона вміє проникати у різні щілини (розетки, домофони тощо), але вилітати з них вона, швидше за все, не буде. Термін життя цього явища науці досі невідомий (можливий – від 30 секунд до кількох днів). Смерть кульової блискавки супроводжується вибухом, розпаданням на кілька частин або поступовим згасанням.
1.    Якщо у приміщенні є кульова блискавка, не хапайтеся за залізні предмети.
2.    Не пробуйте втекти від неї, не намагайтеся вигнати блискавку віником, книгою тощо.
3.    Стійте, не рухаючись, зберігайте спокій (нічого страшного не повинно при цьому статися).
4.    Якщо поруч двері, а кульова блискавка на достатній відстані від вас, сховайтеся за ними.

  Перша допомога ураженому блискавкою

   Якщо поруч з вами виявилася людина, уражена або контужена блискавкою, не бійтеся торкатися до неї – заряду в тілі потерпілого не залишається. Треба пам’ятати, що не всяке ураження блискавкою смертельне! Основна причина смерті при ударі блискавкою – порушення діяльності серця і легенів. Тому постраждалому варто робити штучне дихання і масаж серця, не зупиняючись більш ніж на хвилину, і припиняти тільки у разі, якщо в потерпілого з’явилося явні ознаки смерті.
Подекуди існує забобон, що ураженій блискавкою людині можна допомогти, закопавши її тіло в землю. Цим можна тільки нашкодити, оскільки потерпілий навпаки потребує посиленого припливу повітря до тіла.

   ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ! Усі електричні прилади, а також мобільні телефони є своєрідними приймачами для кульових блискавок. Тому ні в якому разі не користуйтеся ними під час грози.
Будьте розсудливі! Бережіть себе, своїх рідних і друзів!


Сергій ШМОРГАЛ,
Роздільнянський міськрайонний відділ
ГУ ДСНС України в Одеській області   

 

© 2007 - 2020 ROZDILNA INFO. Всі права захищені.
При використанні матеріалів сайту rozdilna.info посилання (для інтернет видань - гіперпосилання) обов'язкове.
Відповідальність за достовірність фактів, цитат, імен та інших відомостей несе автор публікації, а рекламної інформації - рекламодавець
Адміністрація сайту "Роздільна ІНФО": e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.